Homelegance Mayville 7-Drawer Chest 2147BK-12
HomeleganceSKU: Mayville 2147BK-12 Lingerie Chest, Hidden Drawer
Price:
Specifications
General
Series Name
Mayville
Number of Drawers
7 drawers
Style
Louis Philippe
Color
Black
Material
Wood or wood byproducts
Media Console
No
Assembly Required
No
Additional Information
• Drawer interior: 13.25 x 10.85 x 4.25 (6); 13.25X10.5X1.25 (hidden)
• Country of Origin: Malaysia
• Made of wood and engineered wood
• Black finish
• 6 drawers with metal on metal center glides
• 1 hidden felt-lined jewelry drawer
• Nickel tone drop handles
Dimensions
Width
21.5 inch(es) / 54.61 cm
Height
56 inch(es) / 142.24 cm
Depth
15.75 inch(es) / 40.01 cm
Weight
64.51 lb(s) / 29.26 kg
Shipping Dimensions
Width
23.75 inch(es) / 60.33 cm
Height
58.5 inch(es) / 148.59 cm
Depth
18.5 inch(es) / 46.99 cm
Weight
72.25 lb(s) / 32.77 kg
Volume
14.87 cu. ft.
Associated products
Homelegance Homelegance Mayville 2147-4 Night Stand
Choose options
Homelegance Homelegance Mayville 2147BK-4 Night Stand
Choose options
Homelegance Mayville 2-Drawer Nightstand 2147W-4 IMAGE 1Homelegance Mayville 2-Drawer Nightstand 2147W-4 IMAGE 2
Homelegance Homelegance Mayville 2147W-4 Night Stand
Homelegance Mayville 5-Drawer Chest 2147-9 IMAGE 1Homelegance Mayville 5-Drawer Chest 2147-9 IMAGE 2
Homelegance Homelegance Mayville 2147-9 Chest
Homelegance Homelegance Mayville 2147BK-9 Chest
Homelegance Mayville 5-Drawer Chest 2147W-9 IMAGE 1Homelegance Mayville 5-Drawer Chest 2147W-9 IMAGE 2
Homelegance Homelegance Mayville 2147W-9 Chest
Homelegance Homelegance Mayville 2147-5 Dresser
Homelegance Homelegance Mayville 2147BK-5 Dresser
Homelegance Mayville 6-Drawer Dresser 2147W-5 IMAGE 1Homelegance Mayville 6-Drawer Dresser 2147W-5 IMAGE 2
Homelegance Homelegance Mayville 2147W-5 Dresser
Homelegance Homelegance Mayville 7-Drawer Chest 2147-12
Homelegance Mayville 7-Drawer Chest 2147W-12 IMAGE 1Homelegance Mayville 7-Drawer Chest 2147W-12 IMAGE 2
Homelegance Homelegance Mayville 7-Drawer Chest 2147W-12